Odpovědi kandidujících stran

29 srpna, 2014 Volby 20140
Odpovědi kandidujících stran
Jsem rád, že můžeme zveřejnit odpovědi na dotazy jednotlivým stranám, které jsem si dovolil jim položit v úterý 30. 9. Je na vašem posouzení, jestli se podařila naplnit myšlenka poukázat na problém anonymních příspěvků a současně se pokusit zjistit odpověď na určitá ožehavá témata, která Tišnováky zajímají. Tedy – proč bychom se měli bát zeptat na to, co nás zajímá, a pod dotaz se podepsat?

Tímto chci poděkovat všem, kteří mně odpověděli.

Aleš Navrátil


otázky lídrům

Správný Směr – Ing. Vladimíra Knoflíčková
Vážená paní Knoflíčková,
vzhledem k tomu, že kontaktní mail na hnutí Správný Směr je znám až od 29. 9. 2014 a vašim předčasným odchodem z předvolební diskuse v kině dne 23. 9. 2014 jste nedala šanci občanům se vás na cokoliv zeptat, ptám se vás jako lídryně hnutí dnes. Za vaše uskupení kandiduje do zastupitelstva na pozici č. 2 podnikatel pan Oldřich Merta, jehož firma získává významné zakázky nejen z města, ale i ze svazku obcí, jehož je město Tišnov členem. V minulosti jsme již podobný střet zájmů v tišnovském zastupitelstvu zažili. A tak se tedy logicky nabízí otázka, jak vyřešíte tento potenciální velmi závažný střet zájmů?

Kandidátka neodpověděla


Strana zelených – Mgr. Zdeňka Dohnálková (pozn.: lídrem Strany zelených v komunálních volbách 2014 je pan Jan Křehlík)
Vážená paní Dohnálková,
jste předsedkyní základní organizace Strany zelených v Tišnově, a přesto nekandidujete jako lídryně v letošních komunálních volbách. Znamená to, že se postupně stahujete do „politického důchodu“? Či jak jinak si to mohou občané vysvětlovat?

Zdravím srdečně,
určitě se nejedná o žádný „politický důchod“, ale aktuálně po zvážení všech okolností, po dohodě s rodinou, svými spolustraníky a po rozhovorech s přáteli jsem se rozhodla nekandidovat jako lídryně a kandidátní listina je výsledkem přípravy a projednávání naší základní organizace. Předpokládám samozřejmě, že v případě pokud uspějeme a získáme nějaký mandát či dva, budu zvoleným svými zkušenostmi pomáhat. Jan Křehlík má zkušenosti z majetkové komise, z finančního výboru, z neziskového sektoru, a je velmi dobrým lídrem, David Vávra se svými právními zkušenostmi z oblasti ochrany práv by pro tišnovské zastupitelstvo byl velkým přínosem. Strana zelených v Tišnově je sice malá, ale složená z kvalitních členů a neschováváme se za žádné cizí peníze a nehrajeme si na „nepolitický“ subjekt. Já osobně budu dál pokračovat ve svých aktivitách na zapojování veřejnosti do rozhodování, budu bedlivě sledovat projednávání územního plánu a jistě se ve spolku Za sebevědomé Tišnovsko a v Ekoporadně Tišnovska nudit nebudu.

V mém rozhodnutí sehrála roli především únava z dlouhodobě časově, emočně i obsahově náročného nasazení v zastupitelstvu, jehož složení v posledním funkčním období sebou neslo značný nesoulad, neboť se v něm sešlo několik velmi ambiciózních osobností v kombinaci se zcela nevýraznými a pasivními zastupiteli a zastupitelkami, kteří jsou pouze ve vleku svých lídrů a jejichž kompetence pro rozhodování je podle mého názoru nižší. Často vyšlo najevo, že tito lidé ani předem nečetli projednávané materiály, natož aby měli povědomí o širších souvislostech.

Jsem po třech volebních obdobích (poprvé jsem byla zvolena v r. 2002), která jsem strávila v aktivní práci pro veřejnost v zastupitelstvu města, v komisi životního prostředí, v kontrolním výboru a především po náročném posledním období od r. 2010, docela unavená a taky lehce znechucená chováním některých konkrétních osob.

I když v mém věku a při mých životních zkušenostech by mne to tolik překvapit nemělo, už jsem v minulosti zažila více takových hochštaplerů, prospěchářů, vyžírků a pipek…Ovšem síla zneužívání PR aktivit a médií pro manipulaci s veřejným míněním, šikana úředníků, velkopanské chování, to mne v našem městečku docela překvapilo. Koaliční spolupráce s ČSSD, Věcmi veřejnými, za podpory KSČM (2010- březen 2013) mi přinesla kromě uskutečnění mnohých společných a veřejnosti prospěšných aktivit v prvních 2 letech spolupráce také poznání, jak lehce se dá člověk obelhat a zmanipulovat pro cizí cíle. Některé praktiky  koaličních spojenců jsem si uvědomila poměrně pozdě, neboť jak se říká „podle sebe soudím tebe“. Nejsem zvyklá lhát a nečekám to ani od ostatních. Také jsem se naučila rozlišovat mezi sociálními demokraty, někteří jejich ideje žijí, jiní je pouze používají při mluvení. Důvody, proč jsme vypověděli koaliční smlouvu a proč jsem odešla z Rady města, byly zveřejněny. Následně mi koncem r. 2013 opět došla trpělivost, když vedení města se ani neobtěžovalo s ostatními zastupiteli řádně projednávat rozpočet města a připravované záměry. Domnívám se, že výměna vedení města, kterou jsem v únoru 2014 svým hlasem umožnila, nabídla občanům poznat lépe nové osobnosti ve vedení města a připomenout si ty staré. Nyní nás čekají nové volby a každý si může vybrat, je letos opravdu bohatá nabídka.

Bude to zajímavé! Zvláště povolební spolupráce. Já to doufám budu sledovat spíše zpovzdálí, a jak se praví ve hře Járy Cimrmana: „A víte, že to taky není špatné?“

Zdeňka Dohnálková


Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová – Ing. František Svoboda
Vážený pane Svobodo,
píši vám dotaz na mail tišnovské radnice, neboť na webu kdu.cz, který je jako kontaktní uveden v rámci prezentace vaší strany v posledním čísle Tišnovských novin, není jediná zmínka o tišnovské organizaci, na facebooku máte 4 roky staré informace. Nenašel jsem rovněž jedinou prezentaci nebo pozvánku na možnost seznámit se s vaším programem, prioritami a plány. Považujete takovouto komunikaci s občanem za dostatečnou?

Vážený pane Navrátile,
máte pravdu, komunikace přes internet není naší silnou disciplínou. Používáme ji zejména v kampaních krajské, republikové či evropské úrovně. V Tišnově využíváme osobní formy komunikace.

Jsme tradiční strana, která za 24 let novodobé historie odvedla ve službě městu kus poctivé práce – to je naše hlavní deviza. Při této práci jsme denně komunikovali tváří v tvář nad řešením aktuálních problémů se všemi, kdo měli na věci zájem. Nedomníváme se, že spousta řečnění, slibů a konfrontací se soupeři několik dnů před volbami může přinést nějaký užitek.

Využili jsme možnosti inzerovat ve dvou číslech TN. Každý občan tak dostal potřebné informace o našich kandidátech, zásadách a prioritách volebního programu do své domácnosti. Na plakátovacích plochách naše plakáty prezentují vše potřebné. Věříme, že každý tišnovský volič má dostatek informací pro své rozhodování.

Přeji hezké dny
Ing. František Svoboda


TOP 09 – Bc. Marie Ježková
Vážená paní Ježková,
setkal jsem se s názorem, že na občany působí dosavadní prezentace TOP 09 (TN, diskuse v kině) tak, že v Tišnově kandiduje Karel Schwarzenberg. Nicméně se chci zeptat, když kandidujete na první tišnovskou starostku, jaké jsou vaše předpoklady pro tuto funkci, zejména s ohledem na Vaše dosavadní působení v Tišnově (tišnovské dění)?

Vážený pane Navrátile,
těší mě Váš zájem o tišnovskou TOP 09.

Jsme zavedená politická strana s celostátní působností. Naše volební kampaň vychází z jednotného vizuálního stylu TOP 09 pro letošní komunální a senátní volby. Karel Schwarzenberg je zakladatelem naší strany a reprezentantem našich hodnot a idejí, jeho tvář je s TOP 09 neoddělitelně spjata již více než pět let.

Stejně jako kolegové lídři ostatních kandidujících uskupení i já splňuji všechny předpoklady pro funkci starosty. Nejedná se o čestnou funkci, do níž by byli lidé voleni za své zásluhy, ale o každodenní práci pro město a všechny jeho občany, s níž mám jako bývalá vedoucí odboru kultury a školství zdejšího městského úřadu bohaté zkušenosti. Chci v Tišnově vytvořit atmosféru důvěry, respektu ke všem lidem a jejich názorům, prostor pro konstruktivní komunikaci a spolupráci. To vše jistě prospěje tišnovskému dění.

Marie Ježková


ANO 2011 – Ing. Václav Šikula
Vážený pane Šikulo,
zastupitelé pan Klusák s panem Báborem uvedli v článku zveřejněném v posledních Tišnovských novinách, že se vás občané mají zeptat, kdo je pan Trakal. A tak se, pane Šikulo, ptám: jste pan Trakal? Znáte pana Trakala?

Jste pan Trakal ? —NE
Znáte pana Trakala ?—NE

Nenapsal jsem žádný článek pod jménem Trakal a ani nevím kdo tento článek sepsal. Mohu se to pouze domnívat, neboť o informaci z kuřimské radnice, na kterou reagovali pánové Klusák a Bábor, jsem se podělil s některými svými známými.

Domnívám se, že totožnost autora musí znát alespoň někteří členové redakční rady Tišnovských novin. V opačném případě je třeba si položit otázku, jak je možné otisknout takto rozsáhlý článek bez ověření totožnosti autora. Proto musí být jedním z prvních úkolů nového zastupitelstva stanovení jasných pravidel pro zveřejňování příspěvků v Tišnovských novinách

Václav Šikula


STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – Ing. Tomáš Komprs
Vážený pane Komprsi,
z kandidátní listiny STANu kandidovalo v minulých komunálních volbách šest kandidátů za TOP 09 (přičemž 3 z nich byli dokonce členy TOP 09) a jeden za Stranu zelených. Nesvědčí tento fakt o politickém turismu a převlékání kabátů?

Dobrý den pane Navrátile,
TOP 09 nám neumožnila kandidovat ve volbách, tak jsme byli nuceni využít platformy STANu. Ale je to spíše na osobní setkání.

Přeji krásný den
Tomáš Komprs


Občanská demokratická strana – Ing. Karel Souček
Vážený pane Součku,
jakou cítíte jako dlouholetý člen zastupitelstva a v letech 2006-2010 člen Rady města odpovědnost za současný stav v oblasti centrálního vytápění (smluvní vztah město vs. Teplo T) a výstavbu v lokalitě Hony za Kukýrnou? Myslíte si, že občané jsou, co se týká těchto dvou témat, s přístupem města spokojeni?

Na úvod mé odpovědi bych se chtěl nejprve pokusit alespoň zhruba popsat stav, který  postupně vznikal  až do dnešních dnů. Něco znám zprostředkovaně ,část si pamatuji a něco čerpám z přehledu  smluv a dodatků.

Nájemní smlouva  na zařízení a objekty pro dodávky tepla do bytových domů v Tišnově v systému centrálního zásobování teplem ( CZT ) má sedm dodatků  od uzavření smlouvy v roce 2002, z tohoto už je také patrné , že se na tom podílelo více účastníků. Na začátku  bylo  rozhodnutí, co udělat s původním centrálním vytápěním, které v Tišnově existovalo. Jak je známo, byly dvě základní  možnosti , ponechat tento systém a modernizovat ho  nebo jej celý zrušit a nechat každý dům, ať si vybuduje vlastní  kotelnu. Z roku tuším 1996 je vypracovaná odborníky energetická koncepce města,  podle které by se mělo postupovat. V  této koncepci se třeba píše, cituji: „V oblastech kde je vybudován distribuční systém zásobování teplem, systém zachovat. Změna z CZT na jiný způsob zásobování má nepříznivý dopad na imisní situaci ve zmíněných oblastech. Likvidací  blokových soustav se navíc snižuje potenciál pro rozvoj kogenerace a decentralizace výroby elektřiny, která je velmi významným prvkem posílení bezpečnosti zásobování elektřinou v krizových situacích. V rozvojových lokalitách je třeba preferovat systém zásobování teplem s nižší imisní zátěží území, tzn. blokový systém. Podmínkou preference je, že toto řešení bude ekonomicky dostupné, tj. výsledná cena tepla bude cena v místě obvyklá“. Bohužel tuto poslední větu se nedaří moc naplňovat vzhledem k splátkám úvěrů pořízených na výše zmiňovanou modernizaci a třeba i tím, že se nenaplnil původní předpoklad o velkém rozdílu cen plynu mezi velkoodběratelskou a maloodběratelskou cenou. Další  zajímavou informací je, že při detailním pohledu i dnes občané Tišnova, kteří nevyužívají teplo z  CZT v malé míře dotují ty druhé. Pokud se hovoří o možnostech odpojení jednotlivých domů od CZT důvody viz výše, tak je tam jeden, pro mě velmi závažný, že snížením počtu odběratelů dojde k tomu, že zbývající odběratelé budou platit za teplo mnohem víc a budou to hlavně ti, kteří si nemohou dovolit investovat do odpojení a zřízení vlastní kotelny. Z toho co jsem se zde pokusil popsat vyplývá, že za určitou část tohoto stavu odpovědnost nesu.

Na druhou  otázku o výstavbě nové velké části  města po dlouhých úvahách  odpovídám  vyváženě slovy sira Humphrey  Applebyho z knihy  Jistě, pane ministře„  ano i ne“.

K poslední otázce si myslím, že někteří občané jsou nespokojení a někteří naopak. Jejich číselný poměr neznám, ale je dobře, že ti nespokojení se ozvou a požadují svoje problémy řešit.

S pozdravem
Karel Souček


Komunistická strana Čech a Moravy – Jiří Habart
Vážený pane Habarte,
jste lídrem jedné ze stran kandidujících do zastupitelstva města Tišnova. Bohužel se nám z veřejně dostupných zdrojů (web, facebook, e-mail apod.) nepodařilo najít žádné informace o vaší straně a o vás osobně. V posledním čísle Tišnovských novin byl zveřejněn pouze strohý a poměrně obecný volební program. Můžete nám, prosím, sdělit něco o vás osobně a vaší dosavadní angažovanosti v Tišnově?

Vážený pane Navrátile,
v příloze Vám posílám odpověď na Váš e-mail. Žádám Vás tímto aby tento přípis nebyl použit k mediálním či publikačním účelům.

S pozdravem
Jiří Habart


Česká strana sociálně demokratická – Jan Schneider
Vážený pane Schneidere,
co jste vykonal a co se povedlo v Tišnově, občan z vaší prezentace pozná. Mám na vás tedy obrácený dotaz. Co a proč se vám nepovedlo splnit z programu ČSSD a programového prohlášení Rady z podzimu 2010? A neberte prosím (jako důvod či argument) v potaz posledního půl roku, kdy jste byl odvolán z vedení města.

Vážený pane Navrátile,
na Vaši otázku Vám samozřejmě odpovím. Přesto, že zde fakticky vystupujete jako zástupce spolku, nemohu si však odpustit určité podivení nad tím, že politickou diskusi před komunálními volbami moderuje jedna z kandidujících stran. To nepovažuji za zcela standardní.

A nyní k Vaší otázce. Prosadit velkou část volebního programu do priorit nově vznikající koalice je vždy věc obtížná. Sociální demokracie však při vyjednávání v roce 2010 dosáhla z tohoto pohledu myslím dobrého výsledku, množství našich zásadních programových priorit se také následně podařilo alespoň v nějaké podobě splnit. Proto se snažíme i v naší kampani upozornit na konkrétní činy, které jsme ve volbách 2010 slíbili a následně realizovali. Současně však život, a především ten politický, přináší mnoho zvratů, nutnosti kompromisů a změn. Vstupovali jsme do prostoru, který nám byl relativně znám, přesto jsme se především na samém počátku setkávali s mnoha problémy, které realizaci některých projektů oddalovaly. Současně se objevovaly problémy nové, jejichž řešení bylo v tu chvíli důležitější. Z pohledu našeho volebního programu se tak nepodařilo plnohodnotně dokončit například projekt městské policie, nebyla dokončena koncepce sportu a především pak koncepce školství (přesto, že dílčí predikce existují v rámci strategického dokumentu města), nepodařilo se připravit projektově a dotačně rekonstrukci náměstí Míru. Přesto, že proběhlo množství jednání s Jihomoravským krajem, tak jsme v rekonstrukci páteřních městských komunikací v majetku kraje nedošli dál, než k přípravě projektové dokumentace a zařazení do zásobníku akcí připravených k realizaci (což je však při zkušenosti v této oblasti možná dokonce dílčí úspěch), zahájili jsme, ale už nedokončili jednání s majiteli pozemků o oživení projektu průmyslové zóny v lokalitě Díly pod městem. Během našeho období jsme také chtěli definitivně narovnat vztahy s developerem v lokalitě Hony za Kukýrnou a nastavit jasně pravidla smysluplného rozvoje této lokality do budoucna. Celá kauza nakonec skončila soudním sporem, jehož prvoinstanční část naše město vyhrálo. I v této souvislosti je tak nyní nepochopitelné, jak mohou někteří kolegové schvalovat dodatky k dnes už možná neplatným smlouvám a uzavírat další a další právní vztahy, aniž by byl celý problém historicky dořešen. Nemohu pak souhlasit s Vaším konstatováním, že není možné přihlížet k tomu, že doba, kterou jsme měli pro realizaci všech priorit, byla zkrácena o 9 měsíců. 9 měsíců před koncem období je totiž obrovské množství času, kdy se dají realizovat předpřipravené projekty daleko lépe a snadněji, než je tomu na samém začátku. Proto je myslím zcela legitimní, když alespoň část nerealizovaných programových priorit ospravedlním nemožností řádně dokončit celé volební období.

Dovolím si ještě závěrem komentovat také některé Vaše závěry při hodnocení TN č. 10/2014 uveřejněné na stránkách hnutí. Chápu, že jako občan města a dnes už také především jako politik kandidující ve volbách, vnímáte některé uvedené skutečnosti jako závažné. Před časem jsme v zastupitelstvu prošli poměrně zajímavou diskusí o smyslu a kvalitě předložené koncepce kultury. Proběhla první část, tedy zrušení odboru kultury a školství a přesun radničních médií pod MěKS. Druhá (knihovna, informační centrum…) měla proběhnout k 1.10., dle mých informací je však odložena. A dosud není právně vyřešeno ani to, kdo je skutečným vydavatelem TN a provozovatelem TTV. O nezávislosti tohoto radničního periodika ani nemluvě. Mohu Vám poskytnout zápisy z posledních jednání redakční rady, podle nich si uděláte jasný obrázek o tom, co a v jaké podobě redakční rada schválila nebo neschválila a co ve skutečnosti vyšlo v TN. Stručně řečeno, současné vedení zcela jednoznačně zneužívá tento městský zpravodaj v rámci předvolební kampaně. Jako jeden z příkladů je kauza s krácením dotace na ZŠ Smíškova. Už nikdo nepřipomíná nekonečné diskuse na zastupitelstvu, kde někteří současní radní vystupovali ostře proti tomuto projektu. Už nikdo nevzpomene, kolik práce a úsilí nás stálo zajistit dotaci z ROP a SFŽP. I přes nesouhlas redakční rady je však zveřejněn pár dní před volbami článek o tom, kterak bývalý starosta Schneider ohrozil hospodaření města. Přesto, že jsem opakovaně pana starostu vyzval k jednání, na kterém bych se rád seznámil s podklady, které neustále zmiňuje a které dle mého soudu neexistují, přesto, že jsem v souladu se zákonem o obcích a zákonem o poskytování informací požádal o předložení těchto podkladů, do dnešního dne jsem neměl možnost tyto dokumenty posoudit a vyjádřit se k ním. Smlouva o poskytnutí dotace na projekt Modernizace výuky a zvyšování kvality odborného vzdělávání na ZŠ Smíškova byla řádně uzavřena dne 20.11.2013, následně byla na základě výběrového řízení (při samozřejmém zastoupení opozičních zastupitelů ve výběrové komisi) uzavřena smlouva o dílo s dodavatelskou firmou. Projekt rekonstrukce byl dán dokonce k dispozici také tehdejšímu opozičnímu zastupiteli Ing. Komprsovi, který vyjádřil zájem se s tímto návrhem seznámit a nezávisle posoudit jeho správnost. Toto bylo bezezbytku poskytnuto, závady z jeho strany nebyly shledány. Jeho nynější tvrzení o tom, že projekt obsahoval chyby, je tak tedy zcela absurdní. O nějakém upozornění poskytovatele dotace ze dne 9.12.2013 mi není nic známo, o této skutečnosti nebyla rada města informována ani v materiálu, prostřednictvím kterého byla řádně smlouva o dílo projednávána a schvalována. Dle mých informací došlo k určitým změnám v projektu až po našem odvolání v únoru 2014, jestli tak souvisí krácení dotace s tímto krokem, těžko říct. Současně pak mohu obdobným způsobem reagovat na článek pana Sysla o neefektivně vynakládaných prostředcích na propagaci města.

S pozdravem
Jan Schneider


Místní Občanský Spolek Tišnováků (MOST) – Bc. Jiří Dospíšil
Ahoj Jirko,
již několik kandidátů a občanů se dotazovalo, co budeš ty osobně po volbách dělat, když se dostaneš do zastupitelstva, ale nebudeš za MOST účasten v Radě města na placené funkci? Vzhledem k neslučitelnosti funkce „řadového“ zastupitele a tvé současné pozice vedoucí Odboru správních a vnitřních věcí MěÚ Tišnov, pak nenápadně přepustíš post lídra, vzdáš se svého mandátu a uchováš si „teplé úřednické křeslo“?

Ahoj Aleši,
děkuji za Tvoji trefnou otázku, s níž jsem se osobně již také před časem setkal, a rád na ni veřejně odpovím.

Když jsem se před necelým rokem rozhodl, že budu v letošním komunálních volbách kandidovat, netušil jsem ještě, že to bude na pozici č.1. Jsem potěšen důvěrou, kterou mi vyslovili členové Místního Občanského Spolku Tišnováků (MOST), z nichž každého si jako osobnosti upřímně vážím. Beru tuto výzvu vážně a jdu do toho naplno!

Prohlašuji zodpovědně, že pokud nám dostatečná část občanů vyjádří podporu a moje osoba navíc bude mezi těmi, kteří získají mandát člena zastupitelstva města, budu chtít nejen prosazovat náš program, s nímž do voleb vstupujeme, ale také naprosto NEZÁVISLE zastupovat zájmy všech občanů tohoto města v jakékoliv záležitosti (lhostejno zda to bude v koalici či opozici).

Přirozeně může také nastat situace týkající se mé osoby, jež je zmíněna ve Tvém dotazu. Vzdání se mandátu člena zastupitelstva výměnou za uchování „teplého úřednického místa“ bych v takovém případě považoval za zradu na voličích a té se rozhodně dopustit nemíním. K hájení zájmů občanů je z mého pohledu důležitější mandát člena zastupitelstva a případnou neslučitelnost funkcí bych tedy řešil ukončením stávajícího pracovního poměru. Jinými slovy – hledal bych si nové zaměstnání. Vždyť – změna je život 🙂

Jiří Dospíšil


„Sdružení nestraníků“ – Radovan Klusák
Vážený pane Klusáku,
v posledních Tišnovských novinách se spolu s kolegou panem Báborem zmiňujete o výsledku nezávislého „genderového auditu“ a o šikaně na úřadě za působení bývalé rady města. Z vašeho, pro mne s realitou naprosto neslučitelného a naivního tvrzení, že by vás tajemníci úřadu, jichž se za vašeho působení v Radě města vystřídalo hned několik, měli na šikanu ze strany vedení města upozorňovat, lze usuzovat, že s výsledky auditu nesouhlasíte. Domníváte se tedy, že byl genderový audit zmanipulován či zpracován tendenčně? Kromě toho jste na diskusi v kině tišnovský úřad označil jako jednu velkou drbárnu. Pominu-li nevhodnost takového výroku z úst bývalého 1. místostarosty, nesvědčí to, pokud si to skutečně myslíte, po třech letech ve vrcholné funkci spíše o špatné personální práci bývalého vedení města?

Dobrý den pane Navrátile,
když pominu Vaše zavádějící osobní hodnocení, tak v článku, který jsme s kolegou Báborem napsali jako reakci na článek pana Trakala, poukazujeme na skutečnost, že výsledná zjištění se výrazně liší od toho, jak byla prezentována v Tišnovských novinách. Pro taková tvrzení jako, že byl genderový audit zmanipulován, bych musel mít další informace a pádné argumenty. Auditu jsme se bohužel nezúčastnili. Kdo se zúčastnil, také není známo, možná, že už výběr zúčastněných byl zavádějící, nevím…..Mohu pouze konstatovat, že v dokumentu nenajdete například v části o slaďování rodinného a pracovního života ani zmínku o možnosti zaměstnanců využít tzv. firemní školku. Přitom genderový audit je součástí projektu „Jsme si opravdu rovni a rovny?“, kde jedním z hlavních cílů je právě zřízení předškolky. Město Tišnov investovalo 8 mil. korun do rekonstrukce bývalých jeslí také proto, aby této možnosti mohli využívat zaměstnanci úřadu. Závěr si vyvoďte sám.

K druhé části Vašeho dotazu mohu uvést to, co jsem uvedl v diskuzi. Upřednostňuji přímé jednání před šířením různých polopravd a neověřených informací, s čímž jsem se na úřadě bohužel setkával dost často. Narážíte na špatnou personální politiku vedení města. Často se hovořilo o tom, kolik zaměstnanců opustilo úřad. Věřte, že konkrétní případy byly řešeny konkrétně, vždy šlo o opakované řešení porušování dohodnutých pravidel nebo neplnění pracovních povinností. Konkrétní na tomto místě nebudu, občané už si toho vyslechli dost a myslím, že jsou z toho už otrávení. Akorát bych znovu „vířil vodu“ a to zde není na místě. Pokud budete chtít, rád se s Vámi sejdu osobně a na Vaše dotazy Vám zodpovím.Ano, nazvat úřad drbárnou je příliš generalizující, protože to neplatí o všech zaměstnancích, těm patří moje omluva! Vás bych, pane Navrátile, také mohl chytnout za slovo. Také není šťastné veřejně prohlašovat při projednávání změn náměstí, že nevadí kolik to bude stát, protože my to platit nebudeme. Z úst kandidáta do zastupitelstva města to může být chápáno také negativně. Víte, ono vědět vždy polovinu informací není zcela šťastné, z toho pak vznikají nepříjemná nedorozumění. Současně musíme vždy brát na zřetel subjektivní pohled zúčastněných i nezúčastněných, dále to, že si každý může přidat nebo ubrat to, co se mu hodí a hned je problém na světě. Věřím, že jsem Vám pomohl více pochopit moje vyjádření.

S pozdravem
Radovan Klusák