Ze zápisníku místostarosty

4 listopadu, 2024 MOST0

TIŠNOV – MĚSTO MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ

Vážení občané, v tomto zápisníku se zamě­řím na jednu zásadní a velmi rozsáhlou oblast – moderní technologie. Jak praví přísloví, tech­nologie mohou být dobrým sluhou, ale špatným pánem. Všechny níže popsané příklady zavádíme s vědomím, že používání moderních technologií je nezadržitelným trendem. Pevně věřím, že se nám v Tišnově podaří vyhnout problémům, kte­ré provázely nepovedenou digitalizaci stavebního řízení. Tento příklad ukazuje, že i dobře míněné projekty mohou narazit. Technologie může být silným nástrojem, ale bez důkladné přípravy, ko­munikace a kvalitního legislativního rámce může vést k neuspokojivým výsledkům.

Mezi dlouhodobě používané aplikace, na kte­ré si už Tišnováci zvykli, patří:

  • Zveřejňování zápisů z jednání rady města. Z jednání zastupi­telstva je pořizován i videozáznam, který je následně zpřístup­něn na YouTube městském kanálu. Materiály do zastupitelstva jsou k dispozici před zasedáním v online formátu na webov­kách města.
  • Díky mobilní aplikaci Mobilní rozhlas mají občané vždy při ruce nejen důležité informace, pozvánky, ale mohou také rych­le a pohodlně hlásit nejrůznější podněty, jako jsou např. poni­čené lavičky, rozbité osvětlení nebo třeba nebezpečné výmoly v silnici.
  • Elektronický zápis do mateřských a základních škol. Rodiče, školy i zřizovatel mohou sledovat stav žádosti online. Elekt­ronický zápis umožňuje městu získat aktuální data pro lepší plánování a optimalizaci vzdělávacích kapacit v budoucnosti.

Od letošního roku 2024 můžeme využít:

  • Online portál pro podávání dotací. Tišnov je od roku 2023 čle­nem Otevřených měst, což je nezisková organizace přispívají­cí k rozvoji využití otevřených řešení v rámci místních samo­správ. Od roku 2024 využíváme open source nástroj Dotační Software 2 umožňující digitalizovat proces příjmu žádostí, je­jich zpracování, formální kontrolu, hodnocení a následně i vy­účtování.
  • Placení parkování v centru města pomocí mobilních aplikací ParkSimply nebo SEJF.
  • V září jsme získali od Ministerstva vnitra geolokační data ze sítě mobilních operátorů, která představují unikátní zdroj úda­jů o mobilitě obyvatelstva. Např. údaje o počtu rezidentů a je­jich charakteristiku dle dopravního chování, typicky kolik jich a jak často vyjíždí mezi jednotlivými obcemi.

Od dalšího roku 2025 předpokládáme, že budou zprovoz­něny následující služby:

  • Interaktivní územní plán, který umožní občanům přistupovat k informacím o aktuální územněplánovací dokumentaci.
  • Vysokorychlostní internet. Zde jako město ne­jsme investory této infrastruktury, nicméně jsme v kontaktu s provozovateli sítí a podpo­rujeme jejich aktivity modernizace telekomu­nikační infrastruktury v Tišnově, zejména vý­měnu metalických sítí za optické a budování nových tras. Vysokorychlostní internet je jed­ním z předpokladů pro chytré, hrdé a fungující město.
  • Modernizace kamerového systému. Jedná se o dokončení modernizace hardwarové a soft­warové infrastruktury, čímž bude dosaženo lepšího zabezpečení kamerového systému s funkcionalitami jako inteligentní vyhledávání v záznamech a využívání chytrých detekčních funkcí v reálném čase.
  • Elektromobilita a udržitelná doprava. Město Tišnov hodlá vy­budovat sít’ elektronabíječek pro auta a koloběžky. Rozvoj elek­tromobility je nezadržitelný, a proto chceme mít připravenou příslušnou infrastrukturu.
  • Technologie Hydrostop. Na základě havárie vody v budově základní školy Riegrova budeme investovat do technologií za­měřených na včasnou detekci úniků vody a rychlé zamezení potenciálním škodám. Systém využívá pokročilých senzorů, které monitorují tlak a průtok vody v reálném čase s umož­něním okamžitého zásahu, čímž se minimalizují ztráty vody a náklady na opravy.
  • Realizace fotovoltaických systémů. Instalací fotovoltaických panelů na vybrané městské budovy budeme nejen snižovat provozní náklady, ale také přispějeme k ekologičtější a ener­geticky nezávislejší budoucnosti Tišnova.
  • Kyberbezpečnost. Směrnice Evropské unie NIS2 výrazně roz­šiřuje oblast působnosti platné legislativy pro posílení a zabez­pečení kyberprostoru. Zavedeme komplexní systém ochrany citlivých dat (pravidelné audity, školení zaměstnanců atd.) na ochranu před kybernetickými hrozbami, a to nejen interních systémů města, ale i služeb, které jsou poskytovány občanům.

Výše uvedený výčet aplikací různých moderních technologií naznačuje, že v tomto směru se snažíme držet krok. Nicméně je to kolektivní práce a musím zde poděkovat zejména členům Komise moderních technologií, která funguje jako poradní orgán Rady města ve složení Tomáš Ondráček (předseda), Tomáš Buzr­la, Pavel Korábečný, Lukáš Krejčí, Dalibor Kryl, Lukáš Straka a Pavel Chadim, se kterými mám možnost prodiskutovat jednotli­vá řešení z oblasti moderních technologií.

Martin Sebera

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.